تصنیف ها و ترانه های اصیل ایرانی
گلچینی از آهنگ ها و سرودها و نواهای ماندگار و برنامه های گلها و جشن های ایرانی
زندگینامۀ محمد نوری جمعه 22 مرداد1389 23:8
 

(محمد نوری 1308 تهران – 1389 تهران)

محمد هدایت نوری در یکم دی ماه سال 1308 خورشیدی در تهران زاده شد و پس از پایان دوران دبیرستان از دانشگاه تهران در رشتۀ زبان و ادب انگلیسی دانش آموخته شد. همچنین دانش آموختۀ رشتۀ نمایش از دانشکده علوم اجتماعی نیز بود. نوری در زمینۀ داستان های کوتاه و برگردان کردن نسک هایی چون "درخت شیطان" نوشتۀ یِرزی کازنیسکی نیز دستی داشت و همچنین از هموندان کانون نویسندگان ایران نیز بود.

نوری، سه سال در هنرستان تئاتر نزد اسماعیل مهرتاش، آواز ایرانی را سینه به سینه آموخت. سپس به هنرستان عالی موسیقی رفت و سُلفِژ و نت و پیانو را نزد استادهایی چون فریدون فرزانه، مهندس سیروس شهردار، مصطفی پورتراب فراگرفت پس از آن به کلاس بانو فاخرۀ صبا و ئِولین باغچه بان در هندرستان عالی موسیقی رفت که مکتب دامنۀ آوایی خود را پیدا کند.


ادامۀ نوشته

نوشته شده بدست بینا | پیوند |
زندگینامۀ پوران چهارشنبه 24 تیر1388 1:12
 

                                (پوران ۱۳۱۲ تهران -۱۳۶۹ تهران)

 فرحدخت عباس طالقانی در ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۱۲خورشیدی چشم به جهان گشود.او خواهر زادۀ روحبخش خوانندۀ سرشناس دوران پایانی دهۀ ۱۳۲۰ و ابتدای ۱۳۳۰ بود و بوسیلۀ او شیفتۀ خوانندگی شد. او نخست با نام بانوی ناشناس و سپس با نام همسر نخستش (عباس شاپوری) با نام شاپوری و سرانجام با نام هنری پوران به کارش ادامه داد. او موسیقی را از شاگردی استاد شاپوری آغاز کرد.

همسر دوم پوران آقاي روشن زاده بود که ايشان و آقاي بهمنش از بهترين گزارشگران ورزشي ایران بودند، پوران از ايشان داراي 2 فرزند به نام هاي اميد و آرزو شد. پر آوازه ترین ترانۀ بهاری را او خواند و بی گمان نام آشنا ترين ترانۀ نوروزی هم کار اوست. "گل اومد بهاراومد" و همچنین ترانۀ " من ازتو دورم". می گویند در سال های 41 تا 56، نوروز ايران با ترانۀ او آغاز شد ادامه يافت.

برای يك دهه، بی مانند ترین ترين خوانندۀ شاد ايران - به شیوۀ خود - بود. در سال های غمگين پس از 28 مرداد، اگر مردم با مرا ببوس می گريستند، با آواز پوران از غم دور می شدند.


ادامۀ نوشته

نوشته شده بدست بینا | پیوند |
زندگینامۀ پروین دوشنبه 21 اردیبهشت1388 13:49

 

                                               پروین (۱۳۱۸)

پروین با نام واقعی پروین زهرایی منفرد از موفق ترین خواننده های قدیمی ایران است. وی در سال های کوتاه فعالیت هنری خود تعداد زیادی ترانه اجرا کرده که بیشتر آن ها از به یاد ماندنی ترین ترانه های قدیمی هستند.
با این همه از زندگی او اطلاعات بسیار کمی در دسترس است، آن قدر می دانم که در سال ١٣١٨ به دنیا آمده است و شاگرد همایون خرم و عبد الله الفت بوده است. او از سال ١٣٣٦ با رادیو ایران و رادیو تهران همکاری کرده است و در سال های آغازین دهۀ پنجاه به دلایلی نامعلوم فعالیت خود را قطع کرده است.
همکاران قدیمی او هم از سرنوشت او اظهار بی اطلاعی می کنند.
عده ای معتقدند او در تهران زندگی آرامی دارد و تعدادی هم می گویند او را در یکی از آسایش‌گاه های ایران دیده اند.

امیدوارم در هر کجای این دنیای خاکی که روزگار می گذراند، شاد و تندرست باشد.

                              پروین

·چندی پیش پیام کوتاهی از یکی از دوستان به دستم رسید که بدین گونه می باشد، " خانم پروین در جوانی و هم زمان با کار رادیویی در بانک بازرگانی ایران شعبۀ بازار تهران بعنوان ماشین نویس کار می کرد، حالا تا چند وقت به این کار ادامه داده نمی دانم؟ و حدود دو سال پیش در یکی از رادیوهای ایرانی که در کشور سوئد پخش می شود اعلام شد که ایشان فوت کرده است.. تا چه حد صحت دارم نمی دانم؟؟ "

به هر روی از دوست گرامی، بانو شکوه که این پیام را فرستادند بسیار سپاسگزارم.               


نوشته شده بدست بینا | پیوند |
زندگینامۀ مرضیه سه شنبه 24 دی1387 12:42
 

مرضیه (۱۳۰۴ تهران - ۱۳۸۹ پاریس)

 اشرف السادات مرتضایی یا آنچنان که برای ایرانیان شناخته شده است مرضیه خواننده افسانه ای در سال ۱۹۲۶میلادی در تهران بدنیا آمد.
پدر و مادرش از یک خانواده هنردوست بودند و هنرمندانی از قبیل مجسمه ساز ، نقاش و مینیاتوریست و موسیقیدان در فامیلش زیاد بودند. اما مادرش بود که بطور خاص او را تشویق به خواندن کرد و در همه دوران حیاتش ازاو پشتیبانی می کرد.
''درزمانی که خانواده های ایرانی به ندرت فرزندان دخترشان را برای تحصیل علم می فرستادند پدر من با وجودی که یک فرد روحانی بود مراتشویق به آموزش تحصیلات مرسوم زمان نمود. وقتیکه من آغاز به خواندن کردم خواننده شدن برای زنان خیلی غیر عادی بود و درعین حال یک خواننده در آن زمان باید هم دانش مدرسه ای می داشت و هم دانش کلاسیک موسیقی و هم چنین یک صدای خوب.


ادامۀ نوشته

نوشته شده بدست بینا | پیوند |
زندگینامۀ ویگن جمعه 13 دی1387 21:26
 

                         ویگن (۱۹۲۹ همدان - ۲۰۰۳ لس آنجلس)

 "ویگن دردریان" در 29 نوامبر سال 1929 میلادی برابر با 2 آذر سال 1308شمسی در همدان به دنیا آمد. وی از کودکی به موسیقی علاقه مند بود در همان دوران خردسالی نخستین گیتارش را از یک سرباز روسی خرید و با غلبه بر همه مشکلات در راه موسیقی استوارانه قدم نهاد و آنچنان پیشرفت کرد که به عنوان آغازگر موسیقی پاپ در ایران مطرح گشت و با لقب "سلطان جاز ایران" جاودانه گشت.
او با صدایی متفاوت از صداهای معروف آن زمان و با موسیقی متفاوتی نسبت به آنچه در موسیقی سنتی غالباْ به کار گرفته می شد و عامه مردم شنیده بودند به تدریج خود را معرفی کرد و طولی نکشید که مردم ازآلبوم های او استقبال کردند و در آسمان موسیقی ایران درخشید.


ادامۀ نوشته

نوشته شده بدست بینا | پیوند |
زندگینامه دلکش جمعه 29 آذر1387 16:36

 

      دلکش ( ۱۳۰۴ بابل - ۱۳۸۳ تهران)


دلکش خواننده ممتاز رادیو ایران بود که در اسپند ماه سال ۱۳۰۴ خورشیدی در بابل چشم به جهان گشود. او به زبان‌های مازندرانی و فارسی ترانه
خوانده‌است. نام شناسنامه‌ای او عصمت باقرپور پنبه فروش بابلی است.

مدت‌ها با رادیو ایران همکاری داشت.ترانه های آتش کاروان و به کنارم بنشین از اجراهای فراموش نشدنی دلکش به شمار میروند.

دلکش تنها تحصیلات ابتدایی داشته و به گفتۀ خودش تنها بهره ای که از همان چند ‏سال مدرسه برد کسب توان خواندن بوده است.‏
پرویز خطیبی خود را کاشف عصمت باقرپور یا عصمت بابلی می داند، اما در واقع اوج دوره کاری او زمان ‏همکاری اش با مهدی خالدی است که از ترانه های معروف و جاودانۀ این همکاری آمد نوبهار، بخواهی ‏نخواهی، ما را بس، تا آساید و چندین ترانه دیگر است.


ادامۀ نوشته

نوشته شده بدست بینا | پیوند |


نمایۀ تارنگار

سیاهه

دوستان

بایگانی نوشته ها

بایگانی جستارها

دلنوازان

بخش ویژه

برای رونوشت URL فید RSS این تارنگار کلیک کنید
Powered by BLOGFA.COM